"mennesket, kunst og kulturvern" åpnet under Vuonnamárkanat Fotoutstilling av Hege Siri Vises på Varanger Samiske Museum i september-oktober. Hege Siri, opprinnelig fra Nesseby, har kunnet realisere utstillingen gjennom prosjektmidler, og har i sommer fotografert mennesker og kulturminner rundt omkring i Nesseby kommune. Resultatet kan ses under åpningen lørdag 29. august kl. 1130 under Vuonnamárkanat.
Hege Siri, bosatt på Nesodden, debuterer som fotograf med kunstfotoutstillingen "mennesket, kunst og kulturvern" på Varanger Samiske Museum, med åpning under markedet 29. august kl. 1130. Utstillingen vises til og med 16. oktober.  Foto: "Bergebybroa" av Hege Siri
Fotoprosjektet er et kunstprosjekt som har til hensikt å synliggjøre kulturminner på Varangerhalvøya (Nesseby) og nåtidens mennesker i relasjon til disse. Deler av området har nylig fått nasjonalparkstatus, og intensjonen er at kunstprosjektet skal bidra til å formidle spor av mennesker i dette landskapet. Hege Siri har brukt modeller som selv bor/kommer/oppholder seg i området, for å tydeliggjøre den lokale tilknytningen befolkningen har til kulturminnene som omgir dem.
Ved å flytte kulturminnene inn i gallerirommet som kunstutrykk, gjøres kulturminnene tilgjengelig for allmennheten på en annen måte. Prosjektet har blitt gjennomført med støtte fra Samisk Råd, Samisk kunstnerforbund og Sametinget.
Hege Siri er utdannet innen kunstfag, men har i høst også debutert som forfatter ved Kolon Forlag med boka "et øyeblikk noen tusen år". Boka er i salg på Varanger Samiske Museum for kr 228.
Oppdatert 01.10.2009 |
Publisert av: Mia Krogh |
|